Свјетеки дан вода и Свјетски дан метеорологије и ове године одржано је на Природно-математичком факултету.

Овом скупу присуствовали су представници Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде у Влади Републике Српске, ПМФ, Грађевинског и Пољопривредног факултета Универзитета у Бањој Луци, УНДП, студенти ПМФ, као и запослени у РХМЗ-у.

Тема овогодишњег Свјетског  дана  је  „Сачувајмо  наше  леднике“, како би се нагласила важност заштите смрзнуте воде као ресурса за будућност.  Тама  свјетског  дана  метеорологије  је „Удружени јачамо систем раног упозоравања“, с циљем истицања важности заједничког дјеловања како би сви људи, без обзира на мјесто боравка, имали приступ правовременим и тачним информацијама које могу спасити животе и заштитити имовину.

Промjене у нашем окружењу изазивају екстремније временске прилике. Обилне падавине, олујни вjетрови, поплаве, суше и шумски пожари су у порасту. Како планета постаје топлија, наш смрзнути свиjет (глечери и снијежне површине) се топе брже него икад, чинећи циклус воде непредвидљивијим. За милијарде људи, токови отопљене воде се мијењају, узрокујући поплаве, суше, клизишта и пораст нивоа мора.

Развој система раног упозоравања даје значајне напретке у спашавању живота, смањење штета и јачању отпорности заједнице да одговори на све чешће елементарне непогоде. Како климатски ризици ескалирају, врло је значајан развој система раног упозоравања и рјешавање препрека до успостављања успјешног система.

Ове године одржана је панел дискусија, која је подијељена у два дијела. 

Први дио  панел дискусије посвећен је јачању иновација и сарадње у циљу јачања система раног упозоравања.

У рјешавању препрека и успостављању успјешног система раног упозоравања кључни су сљедећи кораци: иновације, сарадња и инвестиције, како у опрему, мониторинг, нове системе тако и улагање у људске капацитете. 


Други дио панела посвећен је инвестицијама и развоју људских капацитета.

Успешан систем раног упозоравања није могућ без инвестиција: како у опрему, мониторинг: нове станице али и одржавање постојећих, нове системе и прогнозне моделе. Али сви технички капацитети нису довољни, ако их не прати улагање у људске капацитете: запошљавање нових кадрова, едукација и усавршавање.